Tłumaczenia ustne

Tłumaczenia ustne są niezwykle trudne, ponieważ osoba tłumacząca zdania robi to w czasie rzeczywistym, nie może być tu więc mowy o pomyłkach i niedomówieniach. Sprawdź czym są takie tłumaczenia.

Czym są tłumaczenia ustne?

Ustne tłumaczenia są rodzajem koegzystencji tłumacza oraz mówcy. Dzięki nim dana wypowiedź może dotrzeć do szerokiego kręgu odbiorców. Na czym one polegają? Na bieżącym tłumaczeniu całych zdań w celu zrozumienia przez grono słuchaczy komunikatu w obcym dla nich języku. Tłumaczenia ustne są więc rodzajem czynności, której celem jest usprawnienie komunikacji między co najmniej dwoma partnerami, którzy posługują się niezrozumiałym dla siebie nawzajem językiem. Jest to zarówno język werbalny, jak i język migowy. W przypadku przekładów pisemnych, tłumacz może podpierać swoją wiedzę różnymi dostępnymi mu materiałami. Z kolei mówiąc o tłumaczeniu ustnym, jego praca polega na przekazaniu innym słów mówcy w czasie rzeczywistym. Tłumaczenia ustne zarówno jeśli chodzi o język angielski, jak i te w inny, dzieli się na dwie podstawowe grupy. Należą do nich: tłumaczenie konsekutywne oraz tłumaczenie symultaniczne.

 

 

Tłumaczenia ustne - kiedy potrzebny jest tłumacz przysięgły?

Tłumaczenia ustne tłumacza przysięgłego są potrzebne w wielu sytuacjach urzędowych. Przede wszystkim obecność takiego eksperta jest wymagana podczas podpisywania różnego rodzaju aktów notarialnych, gdy jedna ze stron posługuje się obcym językiem.

Ustne tłumaczenie jest też niezbędne lub wskazane przy załatwianiu spraw w Urzędzie Stanu Cywilnego, podczas ceremonii ślubnych, w trakcie zdawania egzaminu na prawo jazdy, przy negocjacjach handlowych i postępowaniach sądowych.

Jeśli w którejś z wymienionych sytuacji jedna ze stron nie mówi w danym języku i nie jest w stanie zrozumieć dokumentów, które miałaby podpisać, wówczas obecność tłumacza przysięgłego jest niezbędna. W innym wypadku wszelkie zawarte ustalenia nie będą wiążące.

Rodzaje tłumaczeń ustnych

Wśród tłumaczeń ustnych wyróżnia się kilka ich rodzajów. Do najpopularniejszych należą tłumaczenia konsekutywne. Polegają one na tłumaczeniu wypowiedzi, dopiero gdy mówca skończy mówić. Wypowiedź może być podzielona na fragmenty, wówczas tłumacz tłumaczy każdą część w określonych odstępach czasowych np. po jednej minucie. Odmianą tłumaczeń konsekutywnych są tłumaczenia liaison, czyli “zdanie po zdaniu”.

W przypadku tłumaczeń ustnych w urzędach, sądach czy u notariusza, często można spotkać się także z tłumaczeniem a vista. Polega ono na ustnym przetłumaczeniu dokumentu, który osoba niemówiąca w danym języku miałaby podpisać.

Warto wspomnieć też o tłumaczeniach ustnych towarzyszących, które polegają na tym, że tłumacz towarzyszy konkretnej osobie lub grupie osób np. w delegacji, spotkaniach biznesowych czy innych ważnych wydarzeniach, gdzie konieczne jest precyzyjne zrozumienie języka przez wszystkich zainteresowanych.

Jak więc widać, tłumaczenia ustne dokonywane przez tłumacza przysięgłego są niezbędne w wielu życiowych sytuacjach, zwłaszcza przy załatwianiu różnego rodzaju kwestii formalnych. Jako specjaliści w branży jesteśmy w stanie zagwarantować wysokiej jakości tłumaczenia ustne języka angielskiego w różnorodnych okolicznościach. Zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z naszą ofertą oraz do kontaktu mailowego lub telefonicznego.

Ile kosztuje usługa tłumaczeń ustnych?

Tłumaczenia ustne na język angielski oraz z języka angielskiego na język polski są tematem rozległym. Każda usługa jest inna, więc nasi tłumacze do każdego zlecenia podchodzą w sposób indywidualny. Tłumaczenia ustne mają więc zróżnicowane ceny. Na naszej stronie nie istnieje więc uniwersalny cennik, który zobrazowałby koszt konkretnej usługi. Jeżeli są Państwo zainteresowani naszą ofertą, zapraszamy do skorzystania z formularza kontaktowego, dzięki któremu w szybki sposób zapoznamy się z tekstem bądź innym zleceniem i podamy Państwu szacowany koszt wykonania pracy oraz przybliżony termin jej realizacji. Skontaktujemy się z Państwem telefonicznie bądź mailowo. Dzięki temu w szybki i klarowny sposób będziemy mogli przedstawić Państwu najkorzystniejszą ofertę tłumaczeń.

 

facebooklinkedin
ALL RIGHTS RESERVED 2020. CREATED BY DEOLING